Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Uzman İsim Açıkladı: Grip ve Korona’yı Böyle Ayırt Edebilirsiniz!

Uzman İsim Açıkladı: Grip ve Korona’yı Böyle Ayırt Edebilirsiniz!
11 Eylül 2020 - 10:30

Grip ile koronavirüs nasıl ayırt edilir? Uzman isim ikisini ayırt etmenin yolunu açıkladı

KBB uzmanı Doç. Dr. Denizhan Dizdar belirtileri birbirine çok benzeyen mevsimsel alerji ile Covid-19’un farklarını ve birbirlerinden nasıl ayırt edilebileceğini anlattı.

Kulak, burun, boğaz (KBB) uzmanı Doç. Dr. Denizhan Dizdar belirtileri birbirine çok benzeyen mevsimsel alerji ile Covid-19’u birbirine benzediğini belirterek, iki hastalığın da ortak belirtileri olduğuna dikkat çekti.

Sözcü’de yer alan habere göre, yeni tip koronavirüs’ün (Covid-19) belirtileri grip ve mevsimsel alerjiyle benzerlik gösterirken, uzmanlar sonbaharda pek çok kişinin “Grip miyim, Covid-19 mu”, “Alerjiye mi yakalandım yoksa koronavirüse mi?” endişesine kapılacağına dikkat çekiyor.

KBB uzmanı Doç. Dr. Denizhan Dizdar, Covid-19 ile bu aylarda görülmeye başlayan mevsimsel alerji arasındaki farkları anlattı. İşte Dizdar’ın o açıklamaları:

‘Ortak belirtileri fazla’

“Mevsimsel alerjik rinit, burnun mevsimsel faktörlere, polenlere, havadaki nem ve sıcaklık değişiklerine bağlı olarak gelişebilen aşırı hassasiyetidir. Mevsimsel alerjik rinitin sonucu olarak burun etlerinin şişmesi, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, burunda kaşıntı, geniz akıntısına bağlı olarak sürekli boğaz temizleme hissi ve gıcık şeklinde öksürük görülür.”

‘Solunum sıkıntısı…’

“Covid-19 enfeksiyonunda da üst solunum yolu enfeksiyonlarının ortak bulguları olan burun tıkanıklığı ve burun akıntısı görülebilirken; ateş, yaygın vücut kırgınlığı, koku ve tat alma problemleri, solunum sıkıntısı ve balgamlı öksürük vardır. Bu bulgular mevsimsel alerjik rinit hastalarında görülmez, alerjide sadece burun akıntısı, hapşırık mevcuttur.”

Astım hastaları dikkat!

“Mevsimsel alerjiyi sadece burun semptomları ile geçiren bir hasta için Covid-19 ek bir risk olmayacaktır ancak alerjik astım ve bronşit gibi akciğeri etkileyen durumlar zatürre riskini artırmaktadır ve bu hastalar Covid-19 açısından daha dikkatli olmalıdır.”

Maske alerjiden korur mu?

“Maskenin mevsimsel alerjik rinite karşı bilinen bir koruyuculuğu yoktur. Ancak Covid-19’dan korunmak için maske olmazsa olmazlardandır.”

Nelere dikkat edilmeli?

Mevsimsel alerjiden korunmanın en iyi yolu hassas olunan alerjiden uzak durmakla mümkündür. Yani polenlerin çok olduğu ortamlarda bulunmayın. Evinizi mutlaka havalandırın. Yatak çarşaflarınızı 3-5 günde bir değiştirin. Sigara alerjik riniti artırır, bu nedenle uzak durun. Semptomlar oluşur oluşmaz çok beklemeden doktora başvurun.”

google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.