Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

LİSTEDE 12 ŞEHİR VAR!

LİSTEDE 12 ŞEHİR VAR!
11 Eylül 2020 - 13:11

Koronavirüs va-ka sayısının artması ile birlikte yeni tedbirler de art arda geliyor. Bu kapsamda 12 şehirde ka-rantina kurallarını ihlal edenler için karar alındı ve ilk olarak Bartın’da karantina kararına uymayan 12 kişinin yurda yerleştirildiği bildirildi. Üstelik yurda yerleştirilenler masrafları da kendileri karşılayacak.

Son haftalarda pek çok şehirde evlerinde ka-rantina olması gerekenler kişiler ya düğünde ya tatilde ya da gezmede ya-kalanıyor. Va-ka sayılarının da ko-rkutucu boyutlara ulaşması nedeni ile valiliklerden flaş kararlar geliyor. 12 şehrin valiliği, karantinaya uymayanlarla ilgili flaş bir karar aldı.

Uşak, Aksaray, Kocaeli, Konya, Bartın, Niğde, Sivas, Kayseri, Sakarya, Düzce, Afyonkarahisar ve Çankırı’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) karantina kurallarına uymayanların Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirilecek. Yurtlara yerleştirenler kaldıkları süre boyunca tüm masrafları da cebinden ödeyecekler.

Sivas
Sivas’ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ka-rantina kurallarına uymayanların Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirileceği bildirildi.Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Hıfzısıhha Kurulu, koronavirüs sa-lgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu ri-ski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla ek te-dbirler aldı.

Buna göre, test sonuçları pozitif olup ev izolasyonunda olması gerekirken ka-rantina kurallarını i-hlal eden kişilerin KYK yurtlarında izolasyon sürelerini tamamlaması sağlanacak.Bu kişilerin öğrenci yurtlarında kalma süreleri boyunca oluşacak konaklama, yemek gibi masrafları kendilerinden temin edilecek.

Kayseri
Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) te-dbirleri kapsamında ka-rantina kuralına uymayanların yurtlara yerleştirileceğini bildirdi.Vali Günaydın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, koronavirüs testi pozitif çıktığı için evde karantinada olması gerekenlere, dışarı çıkmaları durumunda idari para ce-zası uygulandığını belirtti.

Ayrıca bu kişiler hakkında savcılığa su-ç duyurusunda bulunulduğunu kaydeden Günaydın, paylaşımında, “Bugünden itibaren bu kişiler yurtlara yerleştirilecek olup ücreti kendilerinden tahsil edilecektir.” ifadesini kullandı.

Sakarya
Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, ka-rantina i-hlali yapan vatandaşların yurtlara yerleştirilerek masrafların da kendilerinden tahsil edileceğini bildirdi. Vali Kaldırım, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Aldığımız ek te-dbirler kapsamında, ilimizde, toplum sağlığını hiçe sayarak ka-rantina i-hlali yapan vatandaşlarımız yurtlara alınarak, ka-rantina sürelerinin buralarda tamamlanması sağlanacaktır.” ifadelerine yer verdi.Kaldırım, ayrıca vatandaşların yurtlarda kalma süresince oluşan masraflarının da ayrıca kendilerinden tahsil edileceği bilgisini verdi.

Düzce
Düzce Valisi Cevdet Atay, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) te-dbirleri kapsamında ka-rantina kuralına uymayanların yurtlara yerleştirileceğini bildirdi. Vali Atay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İlimizde, toplum sağlığını hiçe sayarak ka-rantina i-hlali yapan vatandaşlarımızı, yurtlara alarak ka-rantina sürelerinin tamamlanmasını sağlayacağız. Yurtlarda kalma süreleri boyunca oluşan masrafları da kendilerinden tahsil edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Afyonkarahisar
Afyonkarahisar’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ka-rantina kurallarına uymayanların Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirileceği bildirildi. Vali Gökmen Çiçek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İlimizde, toplum sağlığını hiçe sayarak karantina i-hlali yapan vatandaşlarımızı, KYK yurtlarına alarak ka-rantina sürelerinin tamamlanmasını sağlayacağız. Yurtlarda kalma süreleri boyunca masrafları da kendilerinden tahsil edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Çankırı
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, ka-rantina kurallarını i-hlal ederek evlerini terk eden koronavirüs h-astalarının, yurtlara yerleştireceklerini belirtti. Vali Ayaz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, koronavirüs va-kalarını azalması için sağlık kurallarına uyulmasını istedi. Ayaz, “Yarından itibaren ka-rantina ku-rallarını i-hlal ederek evlerini terk eden koronavirüs hastalarımız, geri kalan ka-rantina sürelerini valiliğimizce belirlenen öğrenci yurdunda tamamlayacaklardır” ifadelerini kullandı.

Niğde
Niğde Valiliği, koronavirüs ka-rantinasını i-hlal eden kişilerin yurtlara yerleştirileceğini, masraflarının da yine bu kişilerden tahsil edileceğini açıkladı. Kentte artan koronavirüs va-kaları üzerine Niğde Valiliği, sosyal medya üzerinden duyuru yayınladı. Duyuruda, koronavirüs ka-rantinasını i-hlal eden kişilerin yurtlara yerleştirileceğini bildirdi. Açıklamada, “İlimizde, toplum sağlığını hiçe sayarak ka-rantina ihlali yapan vatandaşlarımız yurtlara alınarak ka-rantina sürelerinin buralarda tamamlanması sağlanacaktır. Yurtlarda kalma süresince oluşan masraflar da ayrıca kendilerinden tahsil edilecektir. Lütfen te-dbirlere uyalım” denildi.

Bartın’da karantina kararına uymayan 12 kişi yurda yerleştirildi
Bartın’da koronavirüs nedeniyle evlerinde ka-rantinaya alınan 12 kişinin ka-rantina te-dbirlerine uymadığı belirlendi. İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin almış olduğu kararlara istinaden evde ka-rantina te-dbirlerine uymadığı, yapılan denetimlerde tespit edilen 12 kişi, Bartın Valiliği’nin ka-rantina yurdu olarak belirlediği Köksal Toptan Lisesi Nedret Keten Erkek Öğrenci Yurdu’nda ka-rantinalarını tamamlamak üzere tecrit altına alındı. Vali Güner, “Ayrıca bugün yapacağımız hıfzıssıhha toplantısında, caydırıcılık olması açısından bundan sonra yurtlarda kalacakların iaşe masraflarını şahıslardan tahsil edeceğiz. Bartın’da şu anda va-ka sayımız 200 civarında, bu da bizi yeni te-dbirler alacağımızın işaretidir.

Konya
Konya’nın Derebucak ilçesinde, evde ka-rantinada bulunması gereken kişilerin kurallara uymayıp dışarıya çıkmaları halinde yurtlara yerleştirileceği ve yurt ücretlerinin de kendilerinden tahsil edileceği açıklandı.

Derebucak İlçe Kaymakamlığı karantina sürecini evde geçirecek olan kişilerin kurallara uymamaları halinde yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklarını açıkladı. Konuyla ilgili kaymakamlıktan yapılan açıklamada, evde ka-rantinada bulunması gereken kişilerin ev dışına çıkmaları halinde haklarında idari para ce-zası uygulanmasının yanı sıra Cumhuriyet savcılığına su-ç duyurusunda bulunulacağı da hatırlatıldı. Açıklamada, “Aynı zamanda bugünden itibaren ka-rantina kurallarını ihlal eden kişiler, yurtlara yerleştirilecek olup ücreti kendilerinden tahsil edilecektir”denildi.

Kocaeli
Kocaeli Valiliği’nin kararıyla ka-rantina kararına uymayanlar, yurtlara yerleştirilecek. Konaklama ve yemek gibi masraflar yurtlarda kalanlardan tahsil edilecek.

Aksaray
Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, koronavirüs nedeniyle ka-rantinaya uymayanların Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yerleştirileceğini belirterek, “Biz eve gidip kontrol ettiğimizde pozitif olan kişi evde yoksa, onu mü-şahede altına alıyoruz. Onu Kredi ve Yurtlar Kurumu’na getiriyoruz. Yurtta o süreci geçirdikten sonra hastamızı evine götürüp teslim ediyoruz. Bunu geçen haftadan beri uygulamaya başladık” dedi.

Uşak
Uşak’ta valiliğin resmi sosyal medya hesabından yayınlanan paylaşımla, covid-19 sa-lgınına karşı alınan ek te-dbir açıklandı. Yapılan paylaşımla açıklanılan kararda, korona virüs testi pozitif olup da ka-rantina kurallarına uymayan vatandaşların KYK yurtlarına alınarak ka-rantina sürelerini dolduracağı ve bu süre içerisinde konaklama ve barınma gibi tüm masrafların kendileri tarafından tahsil edileceği belirtildi. Resmi sayfada yapılan paylaşımda, “Covid-19 testi pozitif olup karantina kurallarını i-hlal eden ve toplum sağlığını te-hlikeye atan kişiler, KYK yurtlarına alınacak ve ka-rantina sürelerinin tamamlanması sağlanacaktır. Bu kişilerin KYK yurtlarında kalma süreleri boyunca oluşacak olan konaklama, yemek gibi tüm masraflar kendilerinden tahsil edilecektir” açıklamalarına yer verildi.

google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.