Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Doktor Merve Mercan kimdir? Yaşı kaçtı? Koronadan yaşamını yitirdi

Doktor Merve Mercan kimdir? Yaşı kaçtı? Koronadan yaşamını yitirdi
3.984
11 Eylül 2020 - 1:41

Covid-19 ne denli tehlikeli bir virüs olduğunu bir kez daha gösterdi. 24 yaşında ki İntern Doktor Merve Mercan yeni tip koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi. Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencisiydi. Merve Mercan’ın vefat etmesinin ardından herkes 24 yaşında bir insanın koronavirüsten neden vefat etmiş olabileceğini sorgulamaya başladı. Zira bu virüs de başka bir hastalığınız varsa sonucu ölümcül olabilmekteydi. 45 gün boyunca yaşam mücadelesi veren Merve Doktorun vefatına dair ayrıntılar da belli oldu.

Hayatının baharında ölümcül virüse yenik düşen genç doktorun vefatıyla ilgili Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı yazılı olarak açıklama yaptı ve şu sözleri kullandı:

“Merve’mizi kaybettik. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. Sınıf İntörn öğrencimiz Merve Mercan 10 Eylül Perşembe günü sabah 08.00 sularında vefat etti. Merve ilk kez 45 gün önce Covid pozitif olarak tespit edilmiş ve hastanemizde tedavi altına alınmıştı. Yatışından yaklaşık 5 gün sonra kendisinde immün yetmezlik olduğu tespit edildi. Tüm tedavi basamakları sırayla ve özenle uygulandı.

Merve’miz yaklaşık 40 gündür yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyordu. Tıp Fakültemizin tüm hekimlerinin ve sağlık personelinin yoğun çabalarına ve tüm tıbbi müdahalelere rağmen Merve’miz bu sabah hayata gözlerini yumdu. Merve Fakültemizin Onur öğrencisiydi. Son derece başarılı, saygın, kıymetli, tüm çevresine örnek bir öğrenciydi. Üzüntümüz, acımız çok büyük. Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine, tüm sağlık camiasına sabır dileriz.”

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ DE AÇIKLAMA YAPTI

Türk Tabipler Birliği de sosyal medya hesapları üzerinden bir paylaşım yaptı ve şu sözleri aktardı: “Tıp öğrencileri toplum sağlığının geleceğidir. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi intern Dr. Merve Mercan Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti. Acımız tarifsiz. Ailesine ve tüm sağlık camiasına başsağlığı dileriz.” ifadeleri kullanıldı.

MERVE MERCAN İNTERN DOKTORDU. PEKİ KİMLERE BU TABİR KULLANILIR? KİMLERE İNTERN DOKTOR DENİLİR?

Tıp Fakültesinde okuyan öğrenciler mezuniyetlerinin son aşamasına yaklaşınca mezun olmadan önce, beceri kazandırmak ve temel bilgilerinin değerlendirilmesi adına, hastanede bir sene çalışan öğrencilere bırakılan addır. Tıp Fakültesi’nin 6. Sınıf öğrencilerine, İntern Doktor denilir. Altıncı sınıfa geçen her öğrenciye bu ünvan verilmektedir.

google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.