Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Çıkan Hortum Ortalığı Yıktı Geçti

Çıkan Hortum Ortalığı Yıktı Geçti
12 Şubat 2021 - 7:48

Son dakika… Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde çıkan hortum sonucu çok sayıda evin çatısı uçtu. Bölgeye AFAD ve itfaiye e-kipleri sevk edildi. Çeşme’de de oluşan hortum sebebiyle bölgede araçlar devrilirken, 16 kişinin yaralandığı bildirildi. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde oluşan hortum yapılarda ve araçlarda h-asara yol açtı. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıların ardından Edremit Körfezi’nde yağış ve fırtına etkisini devam ettiriyor. Bölge genelinde sağanağın beraberinde Ayvalık’ın Sarımsaklı Mahallesi’nde de kısa süreyle hortum etkili oldu. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, yapıların çatısının yola ve çevreye saçıldığını söyledi. Bazı araçların da hasar gördüğünü belirten Ergin,

“Herhangi bir can kaybı yok, yalnızca mal kaybı var. Paşalimanı mevkisindeki belediyeye ait işletmede bayağı bir h-asar var. Çok şükür kimsenin canına bir zarar gelmemiş ama Sarımsaklı Mahallesi’nde epey bir ha-sar var. Belediye ve itfaiye ekipleri çevrede temizlik yapıyor.” ifadelerini kullandı. ALAÇATI’DA HORTUM: ÇOK SAYIDA YARALI VAR. İzmir ilinin Çeşme ilçesinde denizde hortum meydana geldi. Alaçatı Port bölgesinde oluşan hortum sebebiyle bölgede vinç devrildi, bazı araçlar ters döndü ve bölgede h-asar oluştu. Urla ilçesinde de kısa süreli dolu, Bornova, Karşıyaka, Çiğli, Konak ilçelerinde de gök gürültülü sağanak etkili oluyor. ÇEŞME BELEDİYE BAŞKANI ORAN’DAN AÇIKLAMA. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Alaçatı bölgesinde etkili olan hortum sebebiyle 16 kişinin y-aralandığını açıkladı. Oran, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Alaçatı Port bölgesinde akşam saatlerinde oluşan hortumun karada ve denizde h-asara yol açtığını söyledi. Hortum sebebiyle inşaat şantiyesinde bir vincin devrildiği ve 16 kişinin yaralandığı bilgisini veren Oran, 3 teknenin de battığını ifade etti.

Karada ağır hasarın oluştuğunu belirten Oran, “Aralarında 200-250 hayvanın bulunduğu bir büyük damın da yer aldığı damlar da z-arar gördü.” dedi. Ekrem Oran, hortum sebebiyle şu anda bir can kaybı olmadığını, belediye ekiplerinin sahadaki kurtarma, yardım ve hasar tespit çalışmaları yapmış olduğunu aktardı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de sosyal paylaşım hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Çeşme Alaçatı Port dolayında oluşan hortumun maddi zararı büyük. AKS ekiplerimiz ilk sırada olmak üzere Büyükşehir Belediyesi tüm kurumsal gücüyle halkımızın yanında.” ifadesini kullandı. Soyer, paylaşımında yaralılara geçmiş olsun temennisinde bulundu. İZMİR VALİSİ KÖŞGER’DEN AÇIKLAMA İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Çeşme ilçesindeki hortum sebebiyle 16 kişinin hafif şekilde ya-ralandığını duyurdu. Vali Köşger, sosyal ağlarda yapmış olduğu paylaşımda, saat 21.30 sıralarında Çeşme’nin Alaçatı Mahallesi ile Urla ilçelerinde güçlü yağış, dolu ve hortumun etkili olduğunu hatırlattı. Köşger, “16 vatandaşımız hafif şekilde yaralanmıştır. Bölgeye 2 kurtarma aracı 9 AFAD personeli ve itfaiye ekipleri sevk edilmiş, olay arkadaşlarımızca yakinen takip edilmektedir.” diye konuştu. YARALILARIN DURUMU HAFİF Çeşme Kaymakamı Ünal Çakıcı, AA muhabirine, ayağı kırılan 1 kişinin ayağının kırıldığını, 15 yaralının vücutlarının farklı yerlerinde sıyrıklar oluştuğunu bildirdi.

Çakıcı, ayağı kırılan kişinin Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesine kaldırıldığını belirtti. Hortum sebebiyle 3 tekne ile 5 aracın z-arar gördüğünü aktaran Çakıcı, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. VALİ KÖŞGER BÖLGEDE INCELEMELERDE BULUNDU İzmir ilinin Çeşme ilçesinde etkili olan lodos sebebiyle pek çok iş yeri ve araçlar zarar gördü. Meydana gelen hortumda vincin devrilmesi sonucu 16 kişi yaralandı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger felaketin yaşandığı bölgeye gelerek araştırmalarda bulundu. Köşger, incelemelerin ardından açıklamada bulunan Vali Köşger, hortumun araçları yerinden kaldırıp, yapıların üzerinden savurduğunu kaydetti. ‘DAHA ÖNCE TÜRKİYE’DE GÖRÜLMEMİŞ BİR VAKA YAŞANDI’ Daha önce Türkiye’de görülmemiş bir vaka yaşandığını ve Alaçatı’da tahribatın çok olduğunu belirten Vali Köşger, şunları söyledi:

“Bugün saat 21.30-22.00 sıralarında Çeşme ilçemiz Alaçatı Mahallemizde ciddi bir hortum, önceden Türkiye’de İzmir’de görülmemiş bir vaka yaşandı. Bu bir hayli güçlü bir hortum, şimdi sahayı da gezdik. Özellikle Alaçatı Port bölgesinde 8-10 aracı havaya kaldırıp yapıların üzerinden aşındırıp, diğerlerinin üzerine atmış. Oldukça, fazla araçta tahribat olduğu anlaşılıyor. Ayrıca Alaçatı Port’ta bir vinc devrilmesi sonucu şantiyenin üzerine orada 16 dolayında çalışan işçi vatandaşımız, hafif şekilde yaralandı. Birisi Ege Üniversitesi’ne Ege’ye sevk edildi. Onun dışındakiler burda ayakta tedaviyle taburcu edildiler. Ayrıca şimdi geçeceğimiz yamaç evleri bölgesinde, konutlarda hasar olduğu anlaşılıyor. Hasarın boyutunu iyi anlayabilmemiz için sabahın olması gerekmektedir. Burada kaymakamımız, belediye başkanımız, itfaiye, AFAD ekipleri burda. İhtiyaç duyulan bütün ekipler seferber edildi. Ayrıca Urla ilçemizde de ciddi bir dolu, h-asarı var. 700’e yakın sera hasar görmüş durumda, epeyce arazide hasar olduğu anlaşılıyor. Onlarla ilgili tespit sabah yapılacak.”

google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.